080316_0846

6 życiowych lekcji, które wyciągniemy z surfingu

Surferski lifestyle oparty jest na zasadzie „dream, eat and sleep”, gdzie każda z tych czynności ociera się o największą pasję, czyli surfing. Surferzy marzą o kolejnych falach, jedzą z widokiem na ocean i zasypiają śniąc o kolejnych surf sesjach. Wariują gdy nie ma warunku, a kiedy pojawią się fale, nic innego się nie liczy. Co najważniejsze, surfing wpaja im wartości, które przekazują dalej i odzwierciedlają w swoim stylu życia.

Tylko surferzy rozumieją to uczucie. Dopóki nie spróbujesz tego sportu, często myślisz, że to zwykły banał i po prostu wydzielające się endorfiny, jak po każdym wysiłku fizycznym. Bez zbędnej filozofii. O tym jak w wielkim błędzie jesteś, przekonasz się już po pierwszym dniu, którego tempo podyktuje Ci ocean.

Prawda jest jedna: surfing to znacznie więcej niż łapanie fali. To nie tylko sport. To sposób życia. Surfing to mądrość i olbrzymia nauka pokory.

MG__0068 copy

 1. Nie złapiesz fali bez włożenia wysiłku.

Jeżeli próbowałeś surfingu, to wiesz, że najważniejsze, aby robić to z sercem i z całych sił. Każda złapana fala to odpowiednio włożony wysiłek i moc koncentracji. Jeżeli nie zaangażujemy się w 100%, zawsze znajdzie się ktoś lepszy, w korzystniejszej pozycji, kto dokona większych starań i zabierze nam fale. Prawdę o powinności włożenia wysiłku, można przełożyć to różne aspekty naszego życia. Na przykład na pracę zawodową, związek czy cokolwiek innego na czym nam zależy. Mając wizję i cel, do osiągnięcia i nie angażując się w jego realizację, nie oddając serca, nie spełnimy się. A liczenie na życiowy „ride” czy przypadek, może skutkować tym, że niejedna życiowa szansa ucieknie nad przed oczami niczym niezłapana fala.

 Surf5

2. Nikt nie będzie pamiętał o Twoich upadkach.

Kiedy wchodzisz do wody, często myślisz, że każdy na spocie obserwuje Ciebie i ocenia każdy ruch. Jednak prawda jest taka, że nikt po wyjściu z wody, nie zaczepi Cię wypominając stracone fale czy liczne upadki. Wręcz przeciwnie! Nawet jeśli na kilkadziesiąt prób, jedna fala zostanie dobrze złapana, na pewno możesz liczyć na dobre słowo i zbicie piątki na plaży.

Niewątpliwie to ważna nauka. Często boimy się zrobić krok do przodu w obawie przed oceną innych. Nie podejmujemy ryzyka, nie próbujemy. Żyjąc w takim przekonaniu, nie zrobimy progresu i będziemy stać w miejscu.

010316_0922

3. Celebruj nawet małe sukcesy!

Surfing to sport wymagający ogromnej ilości czasu i jeszcze większego wysiłku. Nie oczekuj, że staniesz się prosem po tygodniu spędzonym na spocie. Nie stanie się to nawet po roku codziennych zmaganiach w oceanie. Surfing uczy nas pokory i cierpliwości oraz czerpania radości z małych sukcesów. Jak to mówią…”surfing is waiting”!  To cenna lekcja, którą powinniśmy przenieść na grunt życia codziennego. Nie pozwólmy się zdominować przez wizję efektu końcowego. Często mamy tendencję do ignorowania wszelkich małych zwycięstw, nie zauważając małych sukcesów, które odnosimy tak naprawdę każdego dnia. Żaden moment, czy to podczas surfingu czy w życiu, nie jest startą czasu, tylko cennym doświadczeniem. A my bądźmy po prostu cierpliwi i uważni!

Rapturecamps-Bali-Misc-32

 

4. Mamy tylko jedną ziemię i powinniśmy o nią dbać.

Surferzy spędzają wiele godzin w wodzie, a ocean staje się ich drugim domem. Zatem dbają o jego czystość, szanują. Niestety, w szczycie sezonu, pomimo ich starań, na plaży czy w wodzie nierzadko można natknąć się na śmieci. Surfing to nauka o naturze i szacunku do niej. Wynieśmy z niego jak najwięcej, pamiętając o wartości naszego środowiska i postawmy sobie za cel utrzymanie w czystości plaż.

COSTA RICA

5. Do udowodnione naukowo: surfing daje szczęście!

Ok, może to nie jest życiowa lekcja, ale faktem jest, ze surfing czyni nas szczęśliwymi! Co więcej! To udowodnione naukowo! Naukowcy są przekonani, że obfitość jonów ujemnych ma pozytywny wpływ na nasz nastrój, wywołując uwalnianie endorfin i serotoniny, czyli hormonów szczęścia!

palmtrees

6. Nigdy się nie poddawaj!

Cytując Gerry Lopez, „surfing daj nam bardzo ważną życiową lekcję: kiedy łapiesz fale masz dwie opcje, możesz zrezygnować i podać się jej spływając z powrotem w kierunku plaży albo zacząć paddlować i walczyć o utrzymanie pozycji. Podobnie jest w życiu. Problemy występując w setach, jak fale. Możemy z nimi nie walczyć, wracając do punktu wyjścia lub stojąc w miejscu albo podjąć walkę i odnieść sukces.

 

Polecane tripy

Nie wiesz gdzie jechać? Przeczytaj nasze recenzje i materiały z najlepszych spotów. Get inspired!

Zobacz wszystkie

Wybierz zajawkę:

6 życiowych lekcji, które wyciągniemy z surfingu

6 życiowych lekcji, które wyciągniemy z surfingu

Tylko surferzy rozumieją to uczucie. Dopóki nie spróbujesz, nie przekonasz się...

Czytaj więcej
Surf, kite czy wind?

Surf, kite czy wind?

Chcesz rozpocząć przygodę na desce, ale nie wiesz, którą wybrać? Sprawdź to!

Czytaj więcej
Bali – 10 powodów

Bali – 10 powodów

Zastanawiasz się dlaczego warto pojechać na Bali? Sprawdź naszą listę powodów!

Czytaj więcej
Surfing w Portugalii

Surfing w Portugalii

Planujecie wakacyjny trip i chcielibyście nauczyć się surfingu? Portugalia to idealne miejsce!

Czytaj więcej
Kite i wind na najwyższym poziomie!

Kite i wind na najwyższym poziomie!

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, jaką potęgą są Polacy jeśli chodzi o sporty wodne...

Czytaj więcej