just surf villa jumping

Surf, kite czy wind?

Chcesz rozpocząć przygodę na desce, ale nie wiesz, którą wybrać?

Poniżej mamy dla Ciebie kilka krótkich porad i ciekawostek. Mamy nadzieję, że Ci się przydadzą i pomogą wybrać idealny sport.

blackpearl-5-of-8_1 (1)

Surfing

Czego potrzebujesz?

Przede wszystkim silnych ramion, gdyż zwłaszcza na samym początku czeka cię mnóstwo paddle’owania. J Pianki – w zależności od miejsca, w którym będziesz zaczynać swoją przygodę. Koniecznie sprawdź temperaturę wody na spocie, na który się udajesz.

Sugerujemy pierwsze kroki stawiać pod okiem instruktora -pomoże ci to od samego początku nauczyć się prawidłowych nawyków i zasad na fali, a przede wszystkim pozwoli uniknąć błędów, które później bardzo ciężko wyplenić.

Surfing jest niesamowity, gdyż możesz płynąć bardzo szybko napędzany jedynie falą. Jest w tym coś bardzo pierwotnego i pięknego – jedyne czego potrzebujesz to woda i deska.

rene wind

Windsurfing

Najwięcej czasu zajmie ci nauka windsurfingu, gdyż najprawdopodobniej jest to najtrudniejszy sport wodny i wymagający najwięcej siły. Trochę zajmie zanim staniesz się na tyle dobry, by mieć z tego fun ale uwierz, że warto!

Tu koniecznie wykup kurs z instruktorem, gdyż on ci powie jak prawidłowo ostrzyć i odpadać, ustawiać się do wiatru z żaglem, zwrotów i przede wszystkim jak czytać wiatr, dzięki czemu będzie ci o wiele łatwiej stawiać pierwsze kroki.

Windsurfing jest bardzo wymagający fizycznie. Silne ręce, plecy, nogi, przedramiona… no generalnie całe ciało, ale to uczucie, kiedy wchodzisz w ślizg jest najlepsze na świecie! Polecamy wytrwałym.

KITE (1)

Kitesurfing

Tu nie obędzie się przede wszystkim bez instruktora. Najpierw musisz nauczyć się startowania, sterowania latawcem, następnie bodydrag’ów, które są niezbędne do tego by podpłynąć po deskę, gdybyś ją zgubił lub po prostu, żeby wrócić do brzegu, startowanie latawca z wody, zdejmowanie z drutów wysokiego napięcia lub drzew 😉

Jak już opanujesz to wszystko co sprawia, że będziesz bezpieczny na wodzie i będziesz wiedział jak się zachować w razie splątania linek, zmiany kierunku wiatru, niespodziewanego kiteloopa to jazda na wodę i od razu w ślizg!

Brzmi niebezpiecznie? Nie zniechęcamy, ale bezpieczeństwo przede wszystkim, a potem okazuje się to wcale nie takie trudne.

Kite jest wspaniały! Tam gdzie windsurfing nie ma ślizgowych warunków na kite wejdziesz bez mniejszego problemu.

Wszystkie te dyscypliny się poniekąd łączą i przenikają ale jednocześnie są inne i dają zupełnie inne poczucie zajawki. Zobacz co jest dla Ciebie i pamiętaj o zasadach na wodzie oraz bezpieczeństwie! Get on board.

Polecane tripy

Nie wiesz gdzie jechać? Przeczytaj nasze recenzje i materiały z najlepszych spotów. Get inspired!

Zobacz wszystkie

Wybierz zajawkę:

6 życiowych lekcji, które wyciągniemy z surfingu

6 życiowych lekcji, które wyciągniemy z surfingu

Tylko surferzy rozumieją to uczucie. Dopóki nie spróbujesz, nie przekonasz się...

Czytaj więcej
Surf, kite czy wind?

Surf, kite czy wind?

Chcesz rozpocząć przygodę na desce, ale nie wiesz, którą wybrać? Sprawdź to!

Czytaj więcej
Bali – 10 powodów

Bali – 10 powodów

Zastanawiasz się dlaczego warto pojechać na Bali? Sprawdź naszą listę powodów!

Czytaj więcej
Surfing w Portugalii

Surfing w Portugalii

Planujecie wakacyjny trip i chcielibyście nauczyć się surfingu? Portugalia to idealne miejsce!

Czytaj więcej
Kite i wind na najwyższym poziomie!

Kite i wind na najwyższym poziomie!

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, jaką potęgą są Polacy jeśli chodzi o sporty wodne...

Czytaj więcej